Fotografia biznesowa

i wizerunkowa

Na czym polega retusz zdjęć?

Dzisiaj postaram się wyjaśnić jak najkrócej czym jest retusz, a także kiedy i czy w ogóle należy go stosować.

Retusz jest zazwyczaj ostatnim etapem postprodukcji zdjęcia, w którym skupiamy się na korygowaniu, bądź usuwaniu niepożądanych elementów widocznych na fotografii. W przypadku zdjęć portretowych, będą to przede wszystkim niedoskonałości fryzury oraz cery – wszelkie zmiany i przebarwienia skóry, o charakterze przejściowym. Retusz może obejmować także zmianę proporcji twarzy bądź sylwetki, zmianę koloru włosów, odzieży, lub tła. Możliwości jakie oferuje współczesne oprogramowanie, są wręcz nieograniczone. Z tego względu często zadajemy sobie pytanie: gdzie leży etyczna granica takich zabiegów i czy w ogóle powinniśmy je stosować?

W fotografii komercyjnej retusz jest codziennością i nikogo dziś to nie dziwi, po prostu rynek dyktuje swoje prawa i wymagania. Zupełnie inaczej wygląda kwestia retuszu w fotografii prasowej/reportażowej, w tym przypadku najważniejsza jest rzetelność przekazu, a każda poważna ingerencja najpewniej spotka się z falą krytyki. W moim odczuciu, fotografia portretowa leży gdzieś po środku. Ma w sobie cechy fotografii reklamowej i dokumentalnej jednocześnie. Gdy odpowiemy sobie na pytanie, jaką funkcję będzie spełniać zdjęcie portretowe, będziemy wiedzieli na jaką ingerencję możemy sobie pozwolić.

Obecnie aplikacje „upiększające” są dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki, a sztuczna inteligencja może wykonać całą pracę za nas. Czemu zatem z nich nie korzystam? Ogólnie przyjęta zasada głosi, że dobry retusz, to taki, którego na zdjęciu nie widać. Jak to zwykle bywa, łatwiej powiedzieć, nieco trudniej zrobić. Profesjonalny retusz to proces czasochłonny, i nie ma wiele wspólnego z aplikacjami dostępnymi np. w smartfonie. Taki retusz wykonuje się ręcznie, polegając na wytycznych klienta oraz własnej inteligencji, wyczuciu i stylu. Warto jednak pamiętać, że trendy oraz narzędzia nieustannie się zmieniają, rolą fotografa/retuszera jest także znajomość aktualnych trendów.

Każdy fotograf ma własny styl i swoją technikę. Aby zilustrować moją technikę, posłużę się przykładem z własnego archiwum (skorzystaj z suwaka, aby porównać fotografie przed retuszem i po):